un semn ca este inca langa mine,
un cat de mic indemn as vrea;
sa facem pace, eu cu tine,
sa uitam ca durerea e grea.
(sursa foto: https://www.123rf.com/)
un semn ca este inca langa mine,
un cat de mic indemn as vrea;
sa facem pace, eu cu tine,
sa uitam ca durerea e grea.
(sursa foto: https://www.123rf.com/)
o lipsa totala de sens si de grai,
o lipsa totala de vers si de rai,
o lipsa totala in sufletul meu,
o lipsa amara m-apasa mereu.
e gol, e pustiu, si ma doare,
e jale, e-amar, dar dispare,
in zarea cea neagra si plina de dor,
in cerul albastru, peste soare si nor.
(sursa foto: https://ro.pinterest.com/pin/493496071646089175/)
Acum zambesc si am speranta,
apoi o lacrima se scurge pe obraz;
acum rad, vesela, cu eleganta,
apoi ma pierd in bocet, de necaz.
Cam asta va fi viata mea de-acum,
tot in contraste si in amintiri;
asa ea va ramane in album,
traita prin slaviri si povestiri.
(sursa foto: https://www.dreamstime.com/)
Ger aprig, minus 14!
Ingheata apa din galeata
Si din izvor se pierde puritatea...
E frig si lemnele trosnesc in sobe,
Iar pe acoperis fum negru fuge...
Mai spre seara,
Cand frigul te doboara,
Cand setea te omoara
Si este ger afara!
Iti ascuti mintea la plesneala
Sa poti impunge cu venin!
Pe cel ce te-nfioara...
(sursa foto: http://inspira-te.com/)
Nu e de zis nimic
Dar totusi cate-un pic
Am vise si idei
Ascunse, sunt sub chei.
Inchise, ferecate,
Dorite, neuitate,
Visate si cersite,
Chemate, impletite.
Cu alte sfinte visuri,
Ce trec peste abisuri,
Ce vin din departare,
Spre pura intamplare.
In intuneric ii vad ridurile acelea ce cu mine "le-a crescut", ii vad privirea blanda de sub pleoape, ii vad ochiosii cei albastri de sub gene, ii vad visul si-l aud...
In intuneric ii simt emotia, ii ating teama, ii ghicesc bucuria de a ma avea, mereu, alaturi.
In intuneric ii vad albul dintre fire, ii vad viata traita frumos, ii vad amintirile cu mine si viitoru tot roz.
In intuneric ii miros chemarea, ii adulmec iubirea, ii doresc simtirea.
In intuneric ii vad linistea, profit de ea, ii simt simplitatea, ii ating trupul.
In intuneric il simt mai aproape, ma cauta si ma gaseste, ma atinge, ma simte!
Sunt aici, langa el!
cat despre mine...
...ma pot minti ca sunt bine, ca mi-e bine,
ca sunt vesela,
ca pot uita,
ca nu ma doare,
ca nu ma gandesc acolo,
ca sunt impacata cu gandul,
ca nu sufar pentru mine, pentru mami, pentru cei iubiti lui.
dar, ma credeti?
sunt o mincinoasa, o aiurita...
disimulez
ma ascund
evit... ma evit
fug de gandurile negre
alerg spre zarea insorita
ma agat puternic de speranta, de voie buna, de curaj
imi doresc pozitivism
aleg sa fiu optimista
imi impart gandul intre dor si dorinta, intre amintire si prezent, intre trecut si viitor.
e greu sa fiu pe doua planuri
sa fiu nevoita sa aleg.
noaptea aleg durerea, amintirea, gandul la el.
ziu aleg veselia, aminitrea, prezentul.
oare cand nu voi mai fi nevoita sa fac astfel de alegeri?
oare cand ma voi putea uita in urma,
fara sfasieri de inimi, fara lacrimi rapuse din suflet, fara durere si neintelegere???
aproape jumatate de an fara el...fara zambet si fara bucurie,
fara speranta si fara "impreuna"...
aproape jumatate de an fara un sfat bun de la el, fara credinta,
dar cu durere si tristete ...
timp crunt intamplat
timp dur defasurat
timp aspru trait
timp gol, de nedorit!