Persoane interesate

curios ce-am scris? cauta!

luni, 15 februarie 2021

UN SEMN



un semn ca este inca langa mine,

un cat de mic indemn as vrea;

sa facem pace, eu cu tine,

sa uitam ca durerea e grea.



(sursa foto: https://www.123rf.com/)


miercuri, 27 ianuarie 2021

golul din lipsa


o lipsa totala de sens si de grai,

o lipsa totala de vers si de rai,

o lipsa totala in sufletul meu,

o lipsa amara m-apasa mereu.



e gol, e pustiu, si ma doare,

e jale, e-amar, dar dispare,

in zarea cea neagra si plina de dor,

in cerul albastru, peste soare si nor.


(sursa foto: https://ro.pinterest.com/pin/493496071646089175/)



marți, 26 ianuarie 2021

cam asta va fi...

 

Acum zambesc si am speranta,

apoi o lacrima se scurge pe obraz;

acum rad, vesela, cu eleganta,

apoi ma pierd in bocet, de necaz.


Cam asta va fi viata mea de-acum,

tot in contraste si in amintiri;

asa ea va ramane in album,

traita prin slaviri si povestiri.


(sursa foto: https://www.dreamstime.com/)


joi, 21 ianuarie 2021

ASCUTITOARE


Ger aprig, minus 14!


Ingheata apa din galeata

Si din izvor se pierde puritatea...


E frig si lemnele trosnesc in sobe,

Iar pe acoperis fum negru fuge... 


Mai spre seara, 

Cand frigul te doboara,

Cand setea te omoara

Si este ger afara!


Iti ascuti mintea la plesneala

Sa poti impunge cu venin!

Pe cel ce te-nfioara...


(sursa foto: http://inspira-te.com/)


Pura intamplare

Nu e de zis nimic

Dar totusi cate-un pic

Am vise si idei

Ascunse, sunt sub chei.


Inchise, ferecate,

Dorite, neuitate,

Visate si cersite,

Chemate, impletite.


Cu alte sfinte visuri,

Ce trec peste abisuri,

Ce vin din departare,

Spre pura intamplare.


in intuneric, langa el

 In intuneric ii vad ridurile acelea ce cu mine "le-a crescut", ii vad privirea blanda de sub pleoape, ii vad ochiosii cei albastri de sub gene, ii vad visul si-l aud...


In intuneric ii simt emotia, ii ating teama, ii ghicesc bucuria de a ma avea, mereu, alaturi.


In intuneric ii vad albul dintre fire, ii vad viata traita frumos, ii vad amintirile cu mine si viitoru tot roz.


In intuneric ii miros chemarea, ii adulmec iubirea, ii doresc simtirea.


In intuneric ii vad linistea, profit de ea, ii simt simplitatea, ii ating trupul.


In intuneric il simt mai aproape, ma cauta si ma gaseste, ma atinge, ma simte! 


Sunt aici, langa el!


miercuri, 16 decembrie 2020

ma credeti?

cat despre mine...

...ma pot minti ca sunt bine, ca mi-e bine, 

ca sunt vesela, 

ca pot uita, 

ca nu ma doare, 

ca nu ma gandesc acolo, 

ca sunt impacata cu gandul, 

ca nu sufar pentru mine, pentru mami, pentru cei iubiti lui.


dar, ma credeti?


sunt o mincinoasa, o aiurita...

disimulez

ma ascund

evit... ma evit

fug de gandurile negre

alerg spre zarea insorita

ma agat puternic de speranta, de voie buna, de curaj

imi doresc pozitivism

aleg sa fiu optimista

imi impart gandul intre dor si dorinta, intre amintire si prezent, intre trecut si viitor.


e greu sa fiu pe doua planuri

sa fiu nevoita sa aleg.

noaptea aleg durerea, amintirea, gandul la el.

ziu aleg veselia, aminitrea, prezentul.


oare cand nu voi mai fi nevoita sa fac astfel de alegeri?

oare cand ma voi putea uita in urma, 

fara sfasieri de inimi, fara lacrimi rapuse din suflet, fara durere si neintelegere???

luni, 14 decembrie 2020

Fara Tati

aproape jumatate de an fara el...fara zambet si fara bucurie,

fara speranta si fara "impreuna"...


aproape jumatate de an fara un sfat bun de la el, fara credinta,

dar cu durere si tristete ...



timp crunt intamplat

timp dur defasurat

timp aspru trait

timp gol, de nedorit!


joi, 9 iulie 2020

SENSUL VIETII

cand totul e liniste in jur,
cand iti auzi gandul,
iar gandul nu-ti da pace...

cand simti firul de par fluturand in vant,
cand simti unghia ca-ti creste,
cand simti ca mirosul de tei iti supara nasul,
cand simti ca te apasa aerul, 
cand simti ca soarele iti topeste mintea,
cand simti ca norul iti intuneca orizontul,
cand simti ca esti singur in multime,
cand simti ca doare un cuvant si urla nevoia ...
de aer, de veselie, de speranta si de dor ...

atunci stii ca te ai doar pe tine, 
tu esti stanca, 
tu esti pilonul de sustinere,
tu esti SENSUL VIETII
si pentru tine lupti.

lupti cu arme nevazutE,
lupti cu tarie si frustrare,
lupti cu dorinta de castig,
SA birui contra celui negru
ce vrea sa-ti supere universul,
sa-si verse amarul pe tine,
sa-ti zguduie pamantul 
si sa-ti fure traiul.

lupti cu cuvantul dur
lupti cu privirea rece
lupti cu atingere aspra
lupti cu glas salbatic!

te aperi cu tot ce ai,
te aperi cu taria otelului,
te aperi cu dintii, picioarele.

si castigi!

apoi vezi viata in roz
vezi cerul senin
auzi zambete
zambesti
te bucuri
respiri
TRAIESTI!

===||||======||||======||||===
===||||=== sensul vietii e sa traiesti ===||||===
===||||======||||======||||===




marți, 10 decembrie 2019

sarbatorile vin! sarbatorile vin!

Lou Monte - Dominick the Donkey – the Italian Christmas Donkey 
(with Joe Reisman’s Orchestra and Chorus)



... pe ritmuri de clopotei, pe ritmuri de sanii scartaind pe zapada, pe ritmuri de colinde duioase si melodioase...asa imi incep zilele astea.
... zilele premergatoare marii sarbatorii a Craciunului, a zambetelor si-a dorintelor implinite, a darurilor oferite si primite cu drag, a cetinei parfumate si globurilor sparte.

e rost de sarbatoare-n sat!
e rost de liniste si pace, de lumini sclipitoare si zurgalai atarnand la fereastra!
e rost de turturi argintii si coarne de reni!
e rost de vin fiert, portocale si scortisoara, de miresme imbietoare de iarna!

e cazul a ne ferici gandul, a ne ferici aproapele si pe noi!
e cazul a fi mai buni si a ierta neputinta si nestiinta!
e cazul a ocoli rautatea si a cauta doar binele!
e cazul a ne bucura de nimicuri, de fulgii plapanzi de nea ce ni se-aseaza pe haine, de gheata pe care ne fug picioarele, de fumul de lemn ars ce ne invadeaza narile in ger, de beculetele colorate de pe strazi, de caciulile si manusile desucheate - de sezon - ale celor din jur, de colindul stangaci al copiilor de clasa I ce se aude langa scoli in diminetile reci, de saniile agatate in cui la colt de gard - asteptand omatul gros, de vitrinele vesele albe, sau ros-verzui, de brazii strambi impodobiti a paguba, de voia buna din jurul nostru, de Craciunul ce vrea a veni!

e vremea de-a ne gandi la cei dragi de departe. de-a trimite felicitari, ca pe vremuri. felicitari scrise de mana, cu drag si inspiratie, cu penita si pete de cerneala, cu voie buna!





ascult, cant si ma bucur: